Valmistuva opiskelija: Mira Rinne

Mira Rinne suoritti Tredussa liiketoiminnan ammattitutkinnon. Opinnoissaan hän erikoistui sihteerin tehtäviin terveydenhuollossa. Aikuinen ammatinvaihtaja sai töitä Tampereen yliopistollisesta sairaalasta heti opintojen päätteeksi. Rinne teki työssäoppimisen TAYSissa verisairauksien yksikössä sekä sisätautien ja reumakeskuksen vuodeosastolla.
SOTE-alalla myös sihteeritehtäviä
Rinne valitsi opiskella alaa, koska työ terveydenhuollon parissa oli kiinnostanut jo pitkään. Hoitotyö ei tuntunut omalta polulta, mutta sihteerintehtävät sopivat Rinteelle. Alalla häntä inspiroivat mm. työn monimuotoisuus, itsenäinen mutta ihmisläheinen työ, sopivat työajat sekä jatkuva uuden oppiminen.
– Tulevaisuudessa myös työllistyminen erilaisiin sihteeri- ja assistenttitöihin on mahdollista ja helpompaa tämän tutkinnon suoritettuani, Rinne sanoo.
Rinne kiittää Tredun kannustavia ja avuliaita opettajia ja opinto-ohjaajaa. Erityisesti mieleen on jäänyt oma-opettaja Paula Pihlus, joka aina ennen lähiopetusjaksojen aloitusta laittoi Wilma-viestiä ja piti opiskelijat ajan tasalla.
Töihin TAYSiin
Rinteen tie jatkuu suoraan työelämään, sillä hän sai kesäksi työpaikan työssäoppimispaikastaan TAYSista. Yhteys työpaikkaan syntyi jo ennen opiskeluja, kun Rinne oli itse yhteydessä TAYSiin.
– Syksyn harjoittelupaikka oli selvillä jo kesän alussa paljon ennen itse opintojen alkamista. Olen tästä mahdollisuudesta hyvin kiitollinen, koska sittemmin työssäoppimispaikkojen saaminen on hankaloitunut todella paljon ja paikkoja on saatavilla rajoitetusti, Rinne sanoo.
Rinne kannustaa alanvaihtajia:
– Kannattaa olla avoin uuden oppimiselle, kiinnostunut selvittämään oma-aloitteisesti asioita, mutta myös armollinen itselleen. Varsinkin alanvaihtajana on aluksi hyvin paljon epämukavuusalueella ja epätoivo voi helposti vallata opiskelujen alussa mielen, kun informaatioryöppy iskee. Tredulla on aina apua tarjolla, joten kannattaa rohkeasti ottaa apu vastaan.
Onnea valmistuneelle!