Onnea ammattiin valmistuneille!

Juhlava kukkakimppu

Päivitämme valmistuneiden nimet uutiseen tammikuussa 2024.

Tredusta valmistui jälleen syyslukukaudella 2023 lukuisia ammattilaisia perus-, ammatti- ja erikoisammattitutkinnoista. Upeaa työtä, ammattilaiset!

Julkaisemme tässä kaikkien niiden 1.7.-31.12.2023 aikana valmistuneiden nimen, jotka ovat antaneet julkaisuun luvan.

Ajoneuvoalan ammattitutkinto:
Afshar Mahmud, Jalo Nico, Kuokkanen Petteri, Kurki Kai, Kuusisto Saara, Kuutti Eetu, Lahti Paavo, Suomi Santeri, Turunen Manu

Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto:
Asplund Ilmo, Jokinen Niina, Lehtinen Jenni, Miettinen Markus, Palmroth Toni

Autoalan perustutkinto:
Hannuksela Elias, Haronoja Leevi, Joutsiniemi Kalle, Kivimäki Nicklas, Kuusela Kristian, Kuuslahti Jere, Launonen Leevi, Lehtotie Mikael, Pöllänen Jori, Saarinen Jesse, Santalahti Alex, Sillanpää Miska, Suolammi Atte, Tiukkanen Tuukka, Tyyskä Toni, Väänänen Leo, Virtanen Niko

Elintarvikealan perustutkinto:
Al-Kubaisi Maryam, Kallonen Juuso, Käpynen Ville, Lahtinen Pertti, Mahla Pii, Nguyen Nhu, Päiväsaari Meri, Rantanen Linnea, Rauhala Helena, Salonen Maiju, Särkinen Julia, Sula Muazez, Toivanen Otto, Viitanen Jussi, Yar Mohammad Nadira

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto:
Ahola Annina, Dahan Tuija, Kaakkurivaara Kristiina, Laaksonen Tiina, Lahtinen Tiia, Nummi-Loponen Jaana, Viholainen Marika

Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto:
Mäkinen Emmi, Serkosalmi Reea

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto:
Adeli Layla, Almén Maria, Etula Bettina, Heinämäki Outi, Karimi Sonam, Mladenova Iuliia, Riihikoski Henriikka, Saksanen Susanna, Schroderus Alina, Syrjälä Suvi

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto:
Lammasaitta Mikko, Mäkinen Katri, Malmi-Jylänki Mira, Ojala Carita, Olden Kirsi, Pihlava Paula, Rantanen Valtteri, Sallinen Riku, Saloniemi Marja-Leena, Sassi Niina, Terämä Miia

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto:
Dahlberg Marjo, Haaramo Jaana, Heikkinen Miia, Järvenpää Heli, Järvinen Raimo, Jokinen Jukka, Kaipanen Maija, Kannisto Päivi, Kauppinen Eija, Koskenniemi Kirsi, Kyrölä Taru, Lehtonen Satu, Lepistö Olli, Loponen Helmiina, Mukhamedzianova Guzel, Petäjäniemi Pia, Rannikko Tanja

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto:
Aaltonen Cristin, Alshaikhqasem Samah, Alshehab Faten, Barry Noora, Eloranta Tytti, Ghirmai Pavlos, Hietalahti Siiri, Holopainen Vilma, Ignatius Dorothea, Järvelä Irene, Kalenius Nina, Karvonen Laura, Kekäläinen Erkka, Kilpinen Johanna, Kokko Anu, Koponen Olavi, Kosela Viktor, Koskinen Taina, Määttä Heini, Mielty Lotta, Nieminen Aino, Nuotio Henna, Puotiniemi Sara, Rajalampi Eeva, Rantala Joanina, Rupponen Juulia, Rusanen Jere, Saarela Pihla, Salminen Petra, Sandgren Jan, Silén Katri, Vainio Tessa, Välimaa Terhi, Wuorio Nina-Mari

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto:
Alin Aapo, Dos Santos Aaron, Enlund Miika, Huuhtanen Nea, Hyvönen Leevi, Keränen Konsta, Keskimäki Reeti, Koivumäki Ville, Lindgren Arttu, Mikkola Tomi, Salminen Miro, Strakh Luka, Vironmäki Niklas

Kuljetusalan ammattitutkinto:
Revonniemi Jussi, Saari Toni, Seppälä Kimmo

Kuntoutus-, tuki- ja ohjauspalvelujen erikoisammattitutkinto:
Epäilys Jenny, Hakkarainen Tiina, Klementjeva Darja, Laitila Juha, Ohrala Satu, Pihlman Tarja, Syvänen Joni

Laboratorioalan perustutkinto:
Diallo Fatima, Lebedev Maksim, Rinne Jussi, Vesander Sanna

Lähiesimiestyön ammattitutkinto:
Keisala Eini, Konola Adeliina, Kuitunen Iisa, Lahtinen Mikko, Savela Terhi, Suominen Jussi, Suonperä Teemu

Lentokoneasennuksen perustutkinto:
Halttunen Mikael, Liukkonen Teemu

Liiketoiminnan ammattitutkinto:
Aavasto Pekka, Alajakku Heini, Alanko Satu, Andersson Tatu, Heikkilä Elina, Helminen Ritva, Hiljanen Elina, Högel Krista, Huotari Outi, Huttunen Aki, Jokinen Elisa, Kaarrela Nina, Kaisto Matias, Karppanen Kari, Keskisimonen Tanja, Kontio Marjo, Korkiamäki Sini, Kosunen Miko, Kumpulainen Nella, Lindevall Niklas, Mäkelä Marianne, Pälli Jenni, Pirnes Linda, Saarikko Antti, Säkkinen Jenna, Soikkeli Theres, Soini Roosa, Tähtinen Päivi, Teittinen Teemu, Temonen Helmeri, Tiilikainen Toni, Unga Jaana, Uusimäki Teija, Von Becker Atte

Liiketoiminnan perustutkinto:
Aaltonen Katariina, Ahonen Rene, Åkerlund Kyösti, Ala-Kokko Milla, Al-Khrsan Ali, Altun Sakira, Berglind Anton, Ekman Riina, Evangelista Nina, Haaparanta Laura-Liina, Hakosalmi Niko, Hamad Sarah, Heino Valtteri, Helistö Kalle, Helminen Janika, Heman Venla, Hietaranta Salla, Hiltunen Kristian, Hipp Pessi, Hoikkanen Julia, Immonen Lucas, Järvinen Krista, Jokinen Vilma, Jortikka Toivo, Kaikkonen Jenna, Kaleva Miro, Käpylä Kati, Kauranen Marika, Kilponen Joel, Koistinen Roope, Korpikoski Iida, Kortesalmi Petra, Koskinen Mira, Koskinen Viljami, Kovanen Marja, Kurt Raul, Lampinen Teemu, Lemmetty Tanja, Maansaari Akseli, Majaniemi Suvi, Majavesi Heikki, Mäkinen Niina, Mäntylä Minna, Merikoski Jaakko, Mikkonen Dani, Molkka Antti, Mörsky Kiia, Moseichuk Karyna, Niemi Taru, Nieminen Iida, Nieminen Veli-Matti, Noppa Stella, Nyberg Tim, Ohlson Nelly, Ojala Laura, Orrav Krislin, Östring Jeremi, Palonen Janica, Palukivi Liisi, Parkkonen Katariina, Pekki Juuso, Qiu Xiulin, Räisänen Vihtori, Ramos Michelle, Rauhavirta Fanny, Rautanen Viivi, Riissanen Emmi, Rimmi Julia, Saarela Kaija, Sapkota Biplove, Solin Otto, Suhonen Luka, Tarvainen Mikko, Tolkki Jenni, Tria Krystheen, Tuomisto Topias, Turja Camilla, Tyynelä Rebecka, Untala Selma, Uotila Raafael, Vahdersalo-Salakari Eveliina, Vahe Veera, Varvikko Jenni, Virtanen Samu, Wiherkoski Sara-Tuulia, Yari Soozan, Yläkangas Iiris, Zeng Jenny

Logistiikan perustutkinto:
Bremer Antti, Federley Toni, Hassinen Abyot, Heiskanen Maria, Jasim Arshed, Jaskari Aaron, Kalm Linnea, Kantola Joonas, Kärkölä Essi, Ketonen Konsta, Lagerbom Visa, Lehtonen Ville, Mäkelä Siiri, Manninen Valtteri, Mikkola Leevi, Myllymäki Akseli, Perälä Petteri, Pessa Leevi, Pohjonen Jere, Raittinen Oskari, Raivio Susanna, Rönö Eero, Ruokosuo Matias, Setälä Max, Vakkala Petri, Valkeapää Aino, Viitanen Taru, Virtanen Jasmin, Virtanen Jerry, Vuokko Joose, Vuorilahti Patrick

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto:
Nykyri Henna

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto:
Ahonen Salla, Hartikainen Tiia, Järvinen Joona, Mönkölä Katja, Murro Jenni, Rinkinen Rosa, Schultz Katriina, Stenberg Mia, Suihkonen Sara

Matkailualan perustutkinto:
Aldea Crina, Frimodig Anna-Maria, Fujita-Mikkolainen Shihoko, Hajia Humaira, Kilina Aleksandra, Laine Mona, Peltonen Vilma, Riikonen Paavo, Seppälä Janette, Svinin Vsevolod, Vallbacka Gita

Media-alan ammattitutkinto:
Kostamo-Deschamps Nina, Suominen Petra

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto: Erola Alona, Flinck Jenni, Gustafsson Emilia, Heinonkoski Mira, Ilomäki Eeli, Isoherranen Satu, Kanerva Pauliina, Leminen Tiia, Loukola Mirva, Määttä Katriina, Papunen Meri, Savolainen Jenna, Siitari Tiia, Sohrabi Zahra, Virolainen Niko

Metsäalan perustutkinto:
Harju Elina, Keskiruusi Paavo, Ketonen Kim, Liinalaakso Terhi, Mäkelä Reino, Mäkinen Hanna-Leena, Ovaskainen Toni, Parikka Juha, Pepponen Jere, Sorvajärvi Anne, Sorvajärvi Tapio, Ylinen Riku

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto:
Koistinen Miika, Laakkonen Elviira, Mäkinen Antti, Nisukangas Johanna

Pintakäsittelyalan perustutkinto:
Abdul Shakur, Aronen Laura, Heydari Hamid, Högbacka Tuuli, Kankainen Roni, Karhunen Jenni, Lindfors Jerica, Malundama Mambuku Nico, Mäntynen Ellen, Sadat Rafee, Torres Duany Yasmani, Uusitupa Reetta

Prosessiteollisuuden ammattitutkinto:
Ahonen Tuuli, Kommio Juho, Lehto Sauli, Lehtonen Tomi, Lindstedt Toni, Lukka Karri, Niemi Jari, Nurmo Mikko, Perjala Jani, Raivonen Petri, Reini Antti, Savilaakso Jaana, Savolainen Kerkko, Storbjörk Micke

Prosessiteollisuuden erikoisammattitutkinto:
Kalliomäki Esa, Kuikka Petri, Prosessiteollisuuden perustutkinto, Ahonen Eelis, Bodman Mikael, Lappi Emma, Lumijärvi Oliver, Mustaniemi Jukka, Rissanen Tino

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto:
Ahlgren Jenni, Bene Melinda, Blomqvist Maarit, Haapsaari Leila, Hautakangas Heli, Hepokari Antti, Huttunen Samu, Jaakkola Tuija, Jokisivu Marika, Kaskela Joni, Kiiski Marko, Koistinen Pia, Koskinen Susanna, Kärppä Heini, Lehtinen Leena, Lehtinen Mervi, Lepistö Anna-Kaisa, Mahkonen Marja, Mattila Sami, Myllymäki Pentti, Mäkinen Monica, Nieminen Annika, Nieminen Laila, Nurmio Satu, Paldanius Mari, Parvin Rezowana, Pönkkä Enni, Rezai Hadi, Salonen Jaana, Sopanen Titta, Stolt Matilda, Tibelghai Karim, Torkell Nea, Turunen Taija, Ukpebor Humphrey, Viitanen Teija, Vuorinen Heli

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto:
Hoffrén-Harjanne Sani, Kovanen Hanna, Loimakoski Hanna, Oksa Tommi, Pilkottu Jarkko, Rantala Tiina, Saarinen Riikka, Vainio Elina, Virtanen Arja, Ylä-Outinen Sari

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto:
Abdi Hassan Abdirizak, Aho Sanna, Ali Ameen, Altay Betul, Bangura Zainab, Demirjan Jihan, Hakosalmi Antti, Kandel Maya, Leinerte-Koca Gita, Mahamud Mohamed Abdiaziz, Massakhoii Amineh, Mbonabingi Buna, Mbwisha Sifa, Mohamed Ali Abdinasir, Osadolor Joy, Roivainen Timo, Salminen Atso, Sawwas Khaldoun, koXia Lili

Puutarha-alan ammattitutkinto:
Vierikko Erja, Puutarha-alan perustutkinto, Hippeläinen Juha, Pimenova Elena, Piri Monica, Salmela Sanni

Puuteollisuuden perustutkinto:
Hietaranta Ekaterina, Joof Bakary, Järvensivu Susanna, Koponen Konsta, Palomäki Aku, Rosewell David, Savitaipale Topias

Rakennusalan perustutkinto:
Abdi Abdi, Ahmadi Miro, Bas Mikail, Eskandari Alisina, Haarala Jasper, Issakainen Tiia, Karpathakis Tsampikos, Kelokaski Leevi, Kolehmainen Niko, Kuittinen Aku, Lahdenranta Jeppe, Lahtinen Joel, Laukkanen Max, Luukkonen Taavi, Maja Erkki, Mursu Antti, Muuse Ahmed Suleman, Mäkinen Oona, Naaralainen Lauri, Puranen Juuso, Pystynen Kaarne, Rajanti Aura, Riikola Veikka, Rissanen Rasmus, Rosendahl Jenni, Ruusunen Rasmus, Salminen Sonja, Sillman Lauri, Sokura Jaakko, Suuronen Noora, Tuominen Olli, Väätänen Niko, Wiklund Roni

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto:
Anteroinen Aaro, Bayati Ashraf, El Ariss Zahir, Ermacora Sebastien, Fahad Sumera, Humppi Miisa, Jokiniemi Jesse, Karu Karmen, Kellosaari Ella-Maaria, Keväänranta Tatjana, Kilappa Siiri, Komi Jenna, Kosola Veera, Kosuge Eevamaria, Lahti Tilda, Laitinen Juho, Lehtonen Katariina, Luomala Juho, Madany Janika, Mustafa Nashwan, Nuolikoski Topi, Oksanen Janina, Ostachkov Veniamin, Piittala Nina, Poskiparta Henna, Rautavuori Matias, Saarinen Aaro, Seppi Marko, Tanhuansuu Janina, Timlin Katarina, Vesterinen Jussi, Vikman Sani, Watthanawisitsakun Thanwipha, Yancha John, Österholm Olivia

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto:
Aaltonen Juulia, Ahola Tuuli, Ala-Kapee Sara, Alrammah Ayam, Anttila Ada-Sofia, Babaei Zahra, Babii Inesa, Barati Zainab, Camara Bakary, Cao Nha, Fateminayeri Haniehsadat, Galant Elena, Grinevich Anna, Halonen Sara, Hanka Petra, Hautamäki Henna, Hiirikoski Emma, Hilliaho Emilia, Hilliaho Kaisa, Huotari Eliisa, Husejnovic Melita, Huuskonen Liisa, Hynni Angela, Hyvönen Tinja, Ingström Katariina, Jaskari Marika, Jokipelto Mira, Jokitulppo Jenna, Jytilä Tara, Karbin Clarissa, Khawari Maryam, Kilpinen Niina, Kioko Linnet, Korpela Maiju, Krutsin Tomi, Kuchey Behshta, Kuusinen Olavi, Laaksonen Johanna, Lahtela Kasperi, Lehtimäki Laura, Leppänen Josefiina, Li Venera, Lindroos Benjamin, Lotta Anna Sofia, Maijala Aada, Maishob Sasithorn, Mohammadi Bashir, Musikus-Raunio Inna, Mäntyharju Iitu, Niemi Eerika, Niskanen Ilona, Nousiainen Antti, Numminen Katja, Ojala Marianne, Oskanova Zainap, Pakarinen Jesse, Pakarinen Joona, Peltomäki Emilia, Peltonen Jani, Peltonen Rosa, Pihlajaniemi Lill-Marie, Pumpanen Kerttu, Pääkkönen Hanna, Pötry Johanna, Rahi Momena, Sietiö Supa, Sneck Camilla, Sointu Petra, Sukanen Ella, Tamminen Niina, Tolvanen Johhanna, Topra Mico, Tuohimaa Iida, Tuuri Essi, Uusitupa Anni, Valtonen Valtteri, Varis Inka, Vihonen Hanna, Välimaa Tuulia, Wafa Maria, Ylä-Mononen Virve, Zaburdajeva Tatiana, Zapata Martinez Carolina,

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto:
Haaramo Lauri, Lähtinen Ville, Malinen Risto, Mohamadi Najibullah, Nieminen Niko, Pääkkönen Lauri, Romppanen Miko, Roukala Mira, Salonen Eppu, Sipilä Ville, Thilman Juuso, Tuominen Thomas, Vannas Lenni

Taideteollisuusalan perustutkinto:
Heikkinen Taneli, Heinonen Amanda, Koivula Jan-Markus, Pihlajamäki Jere, Ravalt Isabella, Siiskonen Elizabeth, Silin Sara Anneli, Susi Pihla, Teppola Jukka, Vikman Angelika

Talonrakennusalan ammattitutkinto:
Saario Timo

Talonrakennusalan erikoisammattitutkinto:
Heinonen Sami

Talotekniikan ammattitutkinto:
Karvanen Joni, Koivisto Arto, Leppäkoski Lauri, Parkkinen Pyry, Peteri Hannu-Pekka

Talotekniikan erikoisammattitutkinto: Pöysti Markus

Talotekniikan perustutkinto:
Hakovirta Jimi, Hautala Miko, Hautanen Jasper, Ikola Anttu, Massamba Joel, Nieminen Kalle, Rantala Teemu, Rantanen Michael, Riihimäki Tami, Salonen Eetu, Sefton Charlie, Sharifi Mustafa

Teknisen suunnittelun perustutkinto:
Antila Ville, Hietaharju Kirsi, Huhtasalo Teemu, Lahtinen Minna, Mercan Tayfun, Rinnetmäki Johanna, Salo Annika, Vilen Katriina, Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, Kainu Jasmine, Rahimi Ahmed, Romakkaniemi Anni, Silvola Kaisa, Uusitalo Minttu

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto:
Keskinen Leo, Koivukangas Kalevi, Makkonen Oskari, Tauranen Elias

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto:
Alhola Senja-Helinä, Hautakoski Sami, Horning Patrik, Karjalainen Teemu, Kortesmaa Viljam, Lehti Roope, Luoma Joonas, Mantila Joel, Palttala Kalle, Pulli Elsi, Rantanen Atte, Suvanto Roni, Veijola Eric, Ylinen Akseli

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto:
Ahvenniemi Olli, Haapanen Petri, Jokinen Lauri, Kakko Kristiina, Koski Valtteri, Lintula Kalle, Paavola Tero, Pirkkalaniemi Anssi, Riipi Janne, Riutta Ari, Seppänen Tommi, Setälä Toni, Teuho Aino, Viitaniemi Jani, Ylinen Jarmo

Turvallisuusalan perustutkinto:
Aho Aasa, Airio Jami, Hirsimäki Niko, Karvonen Antti, Khalil Aisha, Mäkiranta Fanny, Rossi Silja, Severino Marcio, Sikkilä Samu

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto:
Frigård Anu, Hakio Kai, Kröger Katherine

Vanhustyön erikoisammattitutkinto:
Dedic Amela, Helin Anita, Kannosto Heli, Lehtinen Ilona, Räisänen Pauliina, Sipilä Marjo

Välinehuoltoalan perustutkinto:
Akcakaya Nermin

Yrittäjyyden ammattitutkinto:
Marjamäki Rami, Parviainen Laura,

Toivotamme teille kaikille paljon menestystä tulevaan sekä lämpimät onnittelut valmistumisenne johdosta!

Uutinen päivitetty 5.2.2024: lisätty valmistuneiden nimet.