Suomen kielen koulutus alle 18-vuotiaille/Finnish language education for under 18-year-old

Hae koulutukseen!

Hakuaika Jatkuva haku

Hae tästä
Hakuaika
Jatkuva haku
Toteutustapa
Iltaopetus, Päiväopetus
Toimipiste
Tampere Hepolamminkatu, Tampere Santalahdentie
Opinnot alkavat
Joustavasti, sopimuksen mukaan

Tämä koulutus on tarkoitettu vieraskielisille oppivelvollisikäisille alle 18-vuotiaille nuorille, joiden suomen kielen taito ei vielä riitä toisen asteen opintoihin. 

Opintojen painotus on suomen kielen oppimisessa ja vahvistamisessa, jotta opiskelija voi myöhemmin siirtyä joko TUVA-opintoihin (tutkintoon valmentava koulutus) tai toisen asteen opintoihin.  

Suomen kielen koulutuksessa voi opiskella korkeintaan yhden vuoden, mutta opiskelijan kielitaidon saavuttaessa A2-tason, hän siirtyy suoraan TUVA-opintoihin vahvistamaan suomen kielen taitoaan.  

This education is intended for non-native Finnish speakers under-18-year-old and whose Finnish language skills are not yet sufficient for upper secondary studies. 

The focus of the studies is on learning and strengthening Finnish language skills so that the student can later transition either to TUVA studies (preparatory training for further studies) or to upper secondary education. 

Students can study in the Finnish language education for a maximum of one year, but once the student reaches A2-level language proficiency, they will transfer directly to TUVA studies to further strengthen their Finnish skills. 

Haun eteneminen

  1. Käännä peruskoulua vastaavien opintojen päättötodistus englanniksi/suomeksi/ruotsiksi; 
    Todistuksen käännös pitää olla koulutetun kielenkääntäjän tekemä ja todistuksessa on oltava kielenkääntäjän leima. Tredu ei edellytä Opetushallituksen auktorisoimaa kielenkääntäjää. 
  1. Tee hakemus opintoihin (linkki hakemukseen sivun ylhäällä) 
  1. Mahdollinen kielikoe 
  • kutsu tulee sähköpostiin 
  • oikean koulutuksen ja ryhmän osoittaminen hakemuksen ja kielikokeen perusteella 
  • kielitaito alle A2.1 -> suomen kielen koulutus alle 18-vuotiaille 
  • kielitaito A2.1 tai yli -> tutkintoon valmentava koulutus TUVA 

Opintojen aloittamisesta ilmoitetaan sähköpostitse.  

Application Process 

  1. Translate your final certificate from studies equivalent to Finnish basic education into English, Finnish, or Swedish. 
  • The translation must be done by a qualified translator and include the translator’s official stamp. Tredu does not require the translator to be authorized by the Finnish National Agency for Education. 
  1. Submit your application to the program (the application link is at the top of the page). 
  1. You may be invited to a language test (invitation sent by email). 
    Based on your application and language test results, you will be placed in the appropriate program and group: 
  • Language skills below A2.1 → Finnish language education for under 18-year-old 
  • Language skills A2.1 or higher → TUVA (preparatory training for further studies) 

Notification about the start of studies will be sent by email. 

Opintojen sisältö 

Opinnot painottuvat suomen kielen opintoihin. Muita opintoja suomen kielen lisäksi ovat: 

  • Suomen kielen koulutuksessa esimerkiksi: englanti, yhteiskuntatietous ja kulttuuri, matematiikka. 
  • TUVA-opinnoissa esimerkiksi: opiskelu- ja urasuunnittelutaidot, tutustuminen ammatillisiin opintoihin tai lukio-opintoihin, työelämätaidot, englanti, matematiikka. 

Content of the Studies 

The studies focus primarily on Finnish language learning. 
In addition to Finnish, students also study other subjects, such as: 

  • in Finnish language education e.g.: English, civic knowledge and culture, mathematics 
  • in TUVA Studies e.g.: study and career planning skills, introduction to vocational or general upper secondary studies, working life skills, English, mathematics. 

Valintakriteerit koulutukseen

Valintakriteerit koulutukseen 

  • alle 18-vuotias 
  • perusopetus suoritettu joko Suomessa tai ulkomailla (todistus) 
  • suomen kielen taito ei vielä riitä toisen asteen opintoihin 

Etusijalla koulutukseen ovat kotikuntaoikeuden omaavat nuoret (Kotikuntalaki 201/1994).

Jos hakijalla ei ole peruskoulua vastaavia opintoja, hän haluaa suorittaa suomalaisen peruskoulun, lisätietoja saa seuraavalta nettisivulta: www.tredu.fi/koulutus/aikuisten-perusopetus/ 

Jos hakijalla on peruskoulun päättötodistus ja kielitaitotaso on A2.1 tai hän on aikuinen ja kielitaso on A2.1, voi TUVA-koulutukseen hakea seuraavan nettisivun kautta: www.tredu.fi/koulutus/tuva/ 
TUVA-preparatory training: www.tredu.fi/koulutus/tuva-preparatory-training-for-further-studies/ 

Selection Criteria for the Program 

  • Under 18 years old 
  • Basic education completed either in Finland or abroad (certificate required) 
  • Finnish language skills are not yet sufficient for upper secondary education 

Priority for the training is given to young people who have a registered municipality of residence in
Finland (Municipalities Act 201/1994).

If the applicant does not have studies equivalent to Finnish basic education and wishes to complete Finnish basic education, more information is available at Adult basic education in Tredu

If the applicant has a basic education certificate and their language level is A2.1 or higher, or if the applicant is an adult with A2.1 level, they can apply to TUVA training via: www.tredu.fi/koulutus/tuva-preparatory-training-for-further-studies/ 

Yhteystiedot

TreduNavi hakupalvelu
sähköposti tredu.haku@tampere.fi
puhelin 040 170 5649

Further information 
TreduNavi Admission Services 
e-mail: tredu.haku@tampere.fi 
tel +358 40 170 5649